Extraligové příklepy (6) – Ligu sráží odliv peněz i hráčů, existenční obavy stoupají. Bude se za týden už hrát?

Stále ticho. Co se týče hokejových arén, tak hrobové. Další týden plný doufání a vnitřních nadějí utekl, přičemž nepřinesl do debaty o návratu extraligy nic zásadního, co by změnilo chod dějin této praštěné a kritické doby. Hráči jsou zoufalí, neboť trénují do zblbnutí, bez reálně viditelného termínu pro návrat do hry. Všichni se teď upínají na pondělní jednání, které může být v těchto otázkách dost zásadní nápovědou. Nebo třeba i řešením.

SITUACE STAGNUJE, NERVOZITA STOUPÁ

Jen jedna svíčka naděje snad ještě hoří. Pokračování v jednání o obnovení sezóny jsou stále otevřená, přestože vláda prodloužila všechny zákazy a opatření (zatím) do 20. listopadu. Do křesla ministra zdravotnictví usedla čerstvá krev. Jan Blatný ihned po svém nástupu ujistil vedení nevyšších soutěží, i fanoušky, že se bude návratem ligy na scénu zabývat. Slíbil, že bude vycházet z dostupných dat a naváže na vyjednanou pozici svého předchůdce. Zatím se však k této položce v seznamu úkolů zřejmě dostatečně nedostal.

Tlak ze strany vedení Extraligy je přitom už obrovský. Na vládu netlačí jen předseda Národní sportovní agentury (NSA), ale taky prezident ČSLH Tomáš Král. Ten právě Milana Hniličku ocenil, když pro iSport jasně řekl, že pro návrat ligy opravdu pracuje jako šroub. Zřejmě by se tomu dalo i věřit, ale pozice sportu je bohužel na vládě v kolonce ekonomických priorit proklatě nízko.

Kromě vedení soutěže na vládu přitlačili i hráči. Kapitáni všech čtrnácti klubů napsali pod hlavičkou České asociace hokejistů (CAIHP) otevřený dopis, kde své postoje k této dramatické situaci podrobně vysvětlují a poukazují na možné likvidační scénáře, pokud se nezačne brzy hrát.

Vláda České republiky nedávno trochu uklidnila majitele, když nabídla klubům pomocnou ruku v podobě kompenzací ztrát. Nikdo však doposud nedostal bližší informace, kdy by se mohly peníze na účtech klubů objevit. Navíc si zřejmě všichni moc dobře uvědomují, že sliby ještě nejsou zaručeně činy.

Nikoho logicky nebaví jen trénovat. Navíc většina klubů stále volí vyloženě suchou přípravu. Hráči dostávají kapky jako v parních letních dnech, jen ta vidina zápasů je zatím pořád mizivá. Bez ledu to už nevydržely Vítkovice. Tamní ostravský celek se rozhodl razit cestu po vzoru svých největších rivalů z Třince a domluvili si ledovou plochu v Polském Jastrzębie. V Polsku dále trénují i hráči Pardubic. Karlovy Vary se pro změnu vydávají za ledovou plochou do nedalekého Německa.

Jakož taká naděje tady rozhodně stále je. Nedělní blesk přišel s informací, že už v pondělí (2. listopadu), by mělo dojít k zásadnímu jednání mezi vládou a vedením extraligy, za přítomnosti NSA. Na stole leží vyjednaná dohoda z minulého týdne. Pokud vláda v čele s ministrem Janem Blatným nenajde zásadní zádrhel, mohly by se v tomto týdnu otevřít stadiony pro nejvyšší soutěž. Reálně by se tak mohlo hrát už o víkendu, ale uvidíme. Všichni víme, jak se věci mají a tohle je teď stále jen teorie.

(foto: Vladimír Koča / hokej.cz)
TÝMY ŠKRTAJÍ, KDE SE DÁ

Tuhle situaci snášejí špatně fanoušci, kteří by byli vděční i za hokej v televizi. Kdo by to byl v létě řek, že se budeme jednou opravdu modlit za sledování hokeje v obýváku. Nicméně daleko větší problémy řeší samotné kluby. V tuto chvíli už se dá zcela otevřeně říct, že v některých případech opravdu existenční.

Téměř všechny kluby se uchýlily k dalšímu snižování platů. Dle informací deníku Sport, se v některých klubech jedná už o třetí vlnu tohoto nepříjemného procesu. Nejvíce si budou muset utáhnout opasky hráči Vítkovic, ale i některé další kluby, které šly až na 50 %. V Litvínově jsou zatím k hráčům trochu smírnější, redukce se pohybují kolem 20 až 30 %.

Jediné dvě organizace, kde zatím majitelé drží své původně domluvené závazky, jsou Třinec a překvapivě České Budějovice. V Třinci si však hráči velkou část peněz vydělají na bonusech za výhry, které v této době nejsou bohužel možné. Díky silným partnerům si některé kluby jsou schopné držet ekonomickou stabilitu.

Utahovat šrouby a škrtat náklady musejí nicméně všude, takže i Oceláři rozpustili během týdne tréninkovou plochu. Při životě snad s nějakou nadějí ještě drží led v hlavní WERK Aréně. Chod chladícího zařízení hlídá jen jeden zaměstnanec na směně.

Jinak se řada zaměstnanců v poslední době nudí ve svých domovech. Nejvíce fungují marketingová oddělení, která se snaží zabavit své příznivce a sponzory i v tomto nehokejovém období.

Děkovat si tak nějak mohou všichni navzájem. Sponzoři od svých smluv neutíkají, přestože začíná viset ve vzduchu reálná hrozba, že kluby nedodrží své závazky a neodehraje se nakonec plánovaných padesát dva kol. Až se tyto obavy naplní, bude zřejmě o další průser na světě navíc.

Kluby nicméně oceňují i přístup hráčů. Ti mají vůči majitelům pochopení a při snižování platů jsou velmi vstřícní. Nicméně všichni výše zmínění hlasitě doufají, že tohle peklo už brzy skončí.

(foto: hcverva.cz)
ODLIV HRÁČŮ

Neblahý vliv na tyto události mohou pocítit i soupisky týmů. Hráči z NHL se ještě v září těšili, že pozdní start jejich soutěže mohou strávit v české extralize. Z příjemné změny se z jejich zábavy stal tréninkový kemp ve středu Evropy. A moc dobře si toho všímají i v zámoří.

První opravdu citelnou ztrátu hlásí Dynamo. Manažerům Colorada Avalanche došla trpělivost. Na žádost přemístili Martina Kauta do švédského MODO Hockey, aby mohl svou kondici udržovat v zápasovém módu.

Podobně se zdá být na tom Filip Chlapík ze Sparty. Ten od Ottawy vyfasoval novou smlouvu, takže by kanadský tým svého hráče rád viděl na startu přípravného kempu. Později pro klubový web Sparty prozradil, že tu přece jen ještě existuje možnost, že by nějakou dobu v česku setrval. Dost pravděpodobně bude záležet na tom, jak se bude situace vyvíjet nadále.

Dokud se nezačne vyvíjet příznivě, může Kometa zapomenout na společnost Petera Muellera. Americký útočník je zdejší situací natolik otráven, že se rozhodl sbalit rodině kufry a vrátit se do USA. Tam bude mít možnost trénovat na ledě. U některých panuje obava, že by se už nemusel do Komety vrátit vůbec, což majitel Libor Zábranský ale odmítá. Jde údajně o dočasné řešení.

Extraliga tak může jen doufat, že se tento trend nerozjede ve velkém. Pokud by se však naplnila ta černější varianta scénáře, vláda by odsunula možnost tréninku až na (zatím) 20. listopad tak, jako všechna další omezení v zemi, nic pozitivního by to rozhodně nepřineslo. Už teď si odhaduji říct, že někteří agenti hráčů drží v ruce své telefony. Takhle situace zkrátka nejde ustát věčně.

You may also like

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *